צומח גבעות הכורכר

הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב הוקם על גבעת כורכר ומיני הצמחים בחלקה זו הם בחלקם מקומיים. כורכר הוא סלע משקע פריך הנוצר מתלכיד של חול ים וחומר גירי. זהו בית גידול יובשני מכיוון שהמים מחלחלים בסלע החולי הנקבובי בקלות. על מסלע כזה יש יתרון לצמחי מדבר עמידים ליובש, ובאזור האקלים הים-תיכוני במישור החוף של ישראל ניתן למצוא על גבעות הכורכר הרכב מינים ייחודי ובו  מפגש בין צומח מדברי וצומח ים-תיכוני.

חדירה של צמחים מדבריים וים-תיכוניים למישור החוף, הצעיר מבחינה גיאולוגית, הביאה לאבולוציה של מינים אנדמיים רבים. יותר משלושים מיני צמחים במישור החוף גדלים אך ורק בישראל ובסביבותיה. עם זאת, זהו האזור המיושב בצפיפות הרבה ביותר בישראל ובשל הפיתוח הנרחב באזור זה יש פגיעה משמעותית בגבעות הכורכר ובצומח עליהן.

אחד הצמחים בחלקה זו הוא מהנדירים בארצנו, מין 'אדום' המצוי בסכנת הכחדה: פשתת החוף (Linum maritimum). זהו צמח רב שנתי קטן, שתפוצתו העולמית מוגבלת לארצות סביב הים-התיכון. על גבעת הכורכר ניתן למצוא גם את הנרקיס הסתווי (Narcissus serotinus) – מין נדיר בישראל הגדל לאורך חופי הים התיכון עד ספרד ופורח בסתיו ללא עלים, היוצאים עם בוא הגשם. על הגבעה גדלים גם צמחי אירוס הארגמן (Iris atropurpurea) בעלי פרח כהה מאד ועצום בגודלו.