'לשון השטן' פורח בגן

בשלוש השנים האחרונות אנו זוכים לפריחה המרשימה של צמח האמורפופאלוס קוניאק. כפי שחלקכם אולי זוכרים, לפני שנתיים הוא פרח לראשונה בחממה הטרופית.  צמח גדול ומיוחד זה  האמורפופאלוס קוניאק  (Amorphophallus konjacמכונה באינדונזיה, שם הוא גדל באופן טבעי, בשם "לשון השטן".

צמח זה משתייך למשפחת הלופיים (Araceae) וגדל באזורים הטרופיים במזרח אסיה (יפן, סין ועד אינדונזיה). זהו צמח פקעת (גיאופיט), בעל עלה אחד הצומח לגובה רב (מעל מטר). הפריחה הנראית לעין המבקרים היא למעשה תפרחת המכילה כמות גדולה של פרחים. התפרחת בנויה מעלה רחב וכהה (מתחל) העוטף עמוד עבה וכהה אף הוא (אשבול) שבבסיסו מאות פרחים חד מיניים. בתחתית האשבול נמצאים פרחי הנקבה מהם ייווצרו הפירות, אם תתרחש האבקה מוצלחת, ומעליהם פרחי הזכר המפיצים את האבקה. הפרח מתאפיין בריח חזק מאד ולא נעים (המזכיר ריח גווייה) אשר מושך אליו בעיקר זבובים.

פקעת של הצמח הובאה לגן הבוטני בשנת 2002 ונשתלה בחממה הטרופית. פריחת האמורפופלוס נדירה ביותר ומתרחשת באופן תיאורטי אחת למספר שנים, אך זכינו ואותו צמח עצמו שפרח בשנתיים האחרונות החל לפרוח גם השנה! הפרח החל להיפתח  בסוף השבוע האחרון (3/12/2016), הוא מוצג כעת בתוך חממת צמחי התועלת בגן הבוטני. אנו מזמינים אתכם להגיע ולהתבונן מקרוב בתפרחת מרשימה זו. הפריחה צפויה להסתיים בתוך ימים ספורים.